Stomatolog Zabrze - O stomatologii

Stomatologia Zabrze

Wiadomo że już od pierwszego ząbka

Często boimy się czegoś tylko dlatego, że tego nie znamy. Już za młodu rodzice nas straszą potworem w białym fartuchu, który wielkimi obcęgami wyrywa nam zepsute zęby. Dentysta nie ma łatwego życia, kiedy taki mały rozhisteryzowa

Stomatolog Zabrze - O stomatologii Stomatologia Zabrze
ny pacjent trafia na jego fotel. Prawda jest taka, że znacznie lepiej jest zachęcić dziecko do dbania o własne zęby, niż straszyć je i przeżywać jego histerię w gabinecie stomatologicznym. Wiadomo, że już od pierwszego ząbka należy dziecko przyzwyczajać do szczotkowania. Po pierwsze chroni to zęby przed próchnicą, po drugie staje się dobrym nawykiem. Każdy stomatolog to potwierdzi, że dzieci chętnie szczotkują zęby jeśli są małe. Robią to często z ciekawości, a także dlatego, że wyżynające się ząbki bardzo je swędzą. Trzeba zatem ten czas wykorzystać na nauczenie dziecka systematycznego szczotkowania zębów rano i wieczorem. Kiedy już maluch przyzwyczai się do tej rutyny, to łatwiej będzie egzekwować od niego szczotkowanie zębów w późniejszych latach. Warto również zawczasu odwiedzić gabinet dentystyczny. Jeśli dziecko najpierw poogląda sobie sprzęty dentystyczne, fotel, pozna pana doktora, to nie będzie się bało przychodzić tutaj na regularne kontrole. Często bowiem zdarza się tak, że pomimo ogromnej dbałości i systematyczności podczas porannej i wieczornej toalety, na zębach pojawia się próchnica. Niestety zęby mleczne mają to do siebie, że są bardzo podatne na uszkodzenia i choroby. Warto zatem zaprzyjaźnić się z fotelem dentystycznym i dobrym lekarzem, który w razie potrzeby pomoże uporać się z próchnicą.


To ciekawe dla jak wielu osób

Ludzie boją się bardzo wielu rzeczy: zaczynając od pająków, przez lęk wysokości, bo różne absurdalne fobie, które można by bardzo długo wymieniać. Jednak do tych najbardziej popularnych lęków należy strach przed stomatologiem. To ciekawe dla jak wielu osób gabinet dentystyczny jest miejscem jak z horroru, chociaż prawdopodobnie nigdy nie stała im się tam krzywda. Skąd więc może wynikać ten strach, jaki budzi w nas dentysta? Naukowcy dowodzą, że może się to wiązać przede wszystkim z dźwiękami, jakie słyszymy, kiedy odwiedzamy gabinet dentystyczny. Chyba każdy może potwierdzić, że dźwięki te nie są miłe. Wywołują one u nas nieprzyjemnie skojarzenia, przez co boimy się odwiedzać takie miejsca. Kolejną sprawą jest wspomnienie bólu. To występuje u ludzi, którzy zdecydowali się na leczenie bez znieczulenia i zwyczajnie mają teraz przeświadczenie, że dentysta ich skrzywdził. Kiedy myślą sobie "gabinet stomatologiczny", przypominają sobie o tym bólu, którego raz doświadczyli i nie chcą już do tego wracać. To logicznie, że człowiek nie ma ochoty doświadczać czegoś, co było kiedyś dla niego nieprzyjemne.


Przekłada się to na łatwość w

Zdrowy uśmiech jest z pewnością ogromnym atutem. Mocne zęby wyglądają dobrze wizualnie. Z tego powodu dentysta powinien być przez każdego regularnie odwiedzany. Częste kontrole umożliwiają odpowiednio wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie odpowiedniego leczenia. W ten sposób można znacznie ograniczyć wielkość ubytków oraz zakładanych w późniejszym czasie wypełnień. Przekłada się to na kondycję zębów. Stomatolog jest również w stanie zadbać o wszystkie kwestie wizualne związane z uzębieniem. Regularne profesjonalne czyszczenie i polerowanie pozwala znacznie poprawić wygląd uśmiechu. Równocześnie usuwane są wtedy wszelkie osady i nagromadzony kamień nazębny. Przekłada się to na łatwość w zachowaniu higieny jamy ustnej. Gabinet dentystyczny nie powinien kojarzyć się jedynie z bólem. W trakcie leczenia w trudniejszych przypadkach mogą być stosowane znieczulenia, które minimalizują nieprzyjemne dolegliwości. Z pewnością im szybciej zgłosimy się na wizytę tym mniejsze ingerencje w ząb będą potrzebne.


Coroczna wizyta kontrolna u dentysty

Wizyta u lekarza zajmującego się leczeniem chorób jamy ustnej kojarzy się raczej nieprzyjemnie. Wielu pacjentów nie lubi zapachu gabinetów dentystycznych oraz dźwięku, jaki wydaje pracujące wiertło. Z tego powodu odkładamy wizyty u dentysty, licząc na to, że w naszej jamie ustnej nie dzieje się nic niepokojącego. Niestety, ale zwlekanie z badaniem może nie skończyć się dobrze. Dentysta, który odwiedzany jest regularnie zadba o to, aby nasze zęby służyły nam jak najdłużej. Stomatologia zachowawcza jest stosunkowo tania oraz bezbolesna. Znieczulenie nie powoduje już bólu oraz długotrwałej opuchlizny. Gorzej jest w przypadku, kiedy nasze zęby są zaniedbane i trzeba je wyrywać i zastępować implantami. Jest to bardzo bolesne oraz drogie przedsięwzięcie, z tego właśnie powodu powinniśmy odwiedzać gabinet dentystyczny przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty kontrolnej lekarz stomatolog zbada stan naszego uzębienia, usunie kamień nazębny, który przez ten czas mógł się zrobić i ustali czy potrzebne jest plombowanie, czy nie. Sprawdzony zostanie także stan naszego przyzębia oraz błon śluzowych.


Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz

Mimo iż świadomość społeczeństwa w dzisiejszych czasach zmienia się dość dynamicznie, to i tak nadal króluje przekonanie, że pośród najbardziej lukratywnych i prestiżowych zawodów musi się znaleźć prawnik i lekarz, w tym także lekarz stomatolog.

Kim jest lekarz stomatolog lub, inaczej mówiąc, dentysta? Jest to osoba, która jest uprawniona do praktykowania w wiedzy z zakresu stomatologii. W Polsce aby uzyskać tytuł lekarza dentysty należy ukończyć pięcioletnie jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym w jednej z uczelni medycznych. Oczywiście prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się po zdaniu specjalnego egzaminu i odbyciu stażu.

Jak wygląda praca dentysty? Mało kto wie, że gabinet dentystyczny to nie miejsce, do którego na wizytę powinno się przychodzić „prosto z ulicy”. Pojawienie się u dentysty z brudnymi zębami to wyraz braku kultury. Stomatolog oczywiście przyjmie takiego pacjenta, ale podobne faux pas nie tylko źle świadczy o pacjencie, ale utrudnia dentyście pracę.

Dentysta podobnie jak każdy inny lekarz musi mieć „stalowe nerwy”, ponieważ styka się nie tylko z pacjentami cierpiącymi na drobne ubytki albo lekki problem z próchnicą, ale również z osobami, które borykają się z bardzo poważnymi schorzeniami. Krąży również opinia, że jest to profesja, na której można zarobić miliony, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z kosztów, jakie dentysta ponosi w ramach prowadzenia praktyki – koszty wynajmu gabinetu, zakupienia i utrzymania sprzętu oraz ewentualnie opłacenia pracowników.


W tym najdłużej w przypadku chirurgii

Idąc do stomatologa możemy być pewni, że trafiamy w kompetentne ręce. Bo posiada on wszelkie uprawnienia do praktykowania, a gabinet dentystyczny jest miejscem jego pracy. Nie wolno pozwolić na to, aby kierował nami fałszywy strach. Każdy stomatolog posiada uprawnienia do leczenia schorzeń zębów, schorzeń jamy ustnej i obszaru twarzoczaszki, oraz okolic do nich przyległych. Każdy dentysta może specjalizować się w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, oraz w ortodoncji. Ortodoncja jest działem stomatologii i zajmuje się leczeniem wad zgryzu, korygowaniem nieprawidłowości zębowych, oraz leczeniem wad szczękowo-twarzowych. Jak również w periodontologii, która również jest jedną z dziedzin stomatologii. Zajmuje się leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej, oraz profilaktyką. Dentysta może też specjalizować się w protetyce stomatologicznej, stomatologi zachowawczej z endodoncją, w stomatologii dziecięcej, w epidemiologii. Specjalizację może rozpocząć po skończeniu studiów wyższych magisterskich. Specjalizacja trwa od trzech do sześciu lat. W tym najdłużej w przypadku chirurgii twarzowo-szczękowej.



© 2019 http://o-stomatologii.alda.bialystok.pl/