dyskomfortu. Nieoczywistą cechą charakteryzującą najlepszych lekarzy jest komunikatywność, ściśle łącząca się z ogólną przyjazną postawą. Zazwyczaj strach bierze się z niewiedzy, z czego prawdopodobnie każdy doskonale zdaje sobie sprawę. Pacjenci obawiają się, że leczenie kanałowe będzie dla nich bolesne, bo nie mają pojęcia, na czym ono właściwie polega i ile trwa. Dobry stomatolog zawsze wszystko najpierw objaśni pacjentowi, zanim w ogóle przejdzie do przeprowadzania zabiegu. Rozwieje wszystkie ewentualne wątpliwości i zapewni pełne wsparcie na czas trwania wizyty.
Pacjent musi też dobrze czuć się w miejscu, w którym zajmuje się swoimi zębami. Nie tylko lekarz powinien wyróżniać się pewnymi kluczowymi cechami, ale także i sam gabinet dentystyczny. Musi być on placówką higieniczną, estetyczną i nowocześnie wyposażoną. W takim gabinecie każdy od razu poczuje się w miarę swobodnie.
Jego zadaniem jest ocena stanu uzębienia
Jeżeli uciążliwy strach przed dentystą uniemożliwia dbanie o higienę i zdrowie jamy ustnej, problemem trzeba się oczywiście zająć. Warto zdać sobie przede wszystkim sprawę z tego, że stomatolog jest lekarzem takim samym jak pediatra czy ginekolog. Tak więc należy go traktować i tak trzeba do niego podchodzić. Jego zadaniem jest ocena stanu uzębienia pacjenta, dokonanie diagnozy oraz przeprowadzenie właściwego leczenia. Nie ma on na celu sprawiać nikomu bólu, tak więc zabiegi dentystyczne nie muszą się z nim wiązać.
Warto tu od razu dodać, że współczesna stomatologia jest wysoce rozwiniętą gałęzią medycyny, z której niejeden dentysta potrafi świetnie skorzystać. Dziś najlepsi dentyści wykorzystują w swojej pracy najnowocześniejsze technologie leczenia. Sprawdzone metody, zwłaszcza te związane ze znieczuleniem, sprawiają natomiast, że pacjenci nie muszą już odczuwać nawet minimalnego dyskomfortu w trakcie wizyt stomatologicznych. Mogą przez nie przechodzić bez najmniejszego uczucia bólu. To sprawia, że w dzisiejszych czasach każdy powinien odwiedzać już gabinet dentystyczny bez żadnych oporów.
Czy wizyta w gabinecie dentystycznym musi być nieprzyjemna?
Chyba nie ma na świecie osoby, która chodziłaby do dentysty z przyjemnością. Wszyscy robią to z obowiązku. Wiedzą, że muszą dbać o swoje zęby i wiedzą, że w tym pomoże im wyłącznie dobry gabinet dentystyczny. Dlaczego jednak to właśnie te wizyty medyczne należą do najbardziej nieprzyjemnych? Dlaczego nikt nie reaguje paniką na wiadomość o szczepieniu, podczas gdy na widok tych wszystkich narzędzi, które trzyma w dłoni dentysta, wiele osób dostaje ataku paniki? Skąd bierze się ten lęk i czy można go jakoś przełamać?
Zazwyczaj z wizytami stomatologicznymi wiążą się nieprzyjemne wspomnienia. To właśnie ze względu na nie każdy stara się unikać jak ognia kolejnych spotkań z dentystą. Strach jest jednak zwykle nieuzasadniony i irracjonalny. Narasta do olbrzymich rozmiarów wyłącznie w głowie, podczas gdy w rzeczywistości zwykle okazuje się później, że nie było czego się bać. Nadmierny stres, który towarzyszy niektórym zarówno przed, jak i w trakcie podobnych wizyt, w psychologii nazywany jest dentofobią. Cierpi na nią olbrzymia ilość osób. Warto by było więc ją pokonać, aby później już bez żadnych oporów przechodzić przez zabiegi, które przeprowadza stomatolog. Złe doświadczenia z przeszłości można przecież zastąpić tymi dobrymi.
Usuwanie zębów mądrości
Mimo tego, że zawsze staramy się dbać o zdrowie zębów - myjemy je, używamy nici dentystycznych, pamiętamy o płukaniu jamy ustnej przeznaczonymi do tego płynami i oczywiście dokonujemy przeglądu zębów w miejscu, jakim jest gabinet dentystyczny, może stać się coś na co nie mamy wpływu. Mowa o zębach mądrości, potocznie zwanych ósemkami. Rosną one w różny sposób - zarówno tak samo jak wszystkie zęby, co umożliwia ich zaplombowanie, jak i nierówno, co niejako zmusza nas do podjęcia decyzji o ich usunięciu. Krzywo urośnięta ósemka może powodować bowiem skrzywienie całej szczęki, a z tym związana będzie konieczność założenia aparatu ortodontycznego. Dlatego nasz dentysta, czyli stomatolog podczas wizyty kontrolnej bada stan naszej jamy ustnej, decydując o tym, co należy tam zrobić, abyśmy mogli cieszyć się zdrowym uśmiechem. Gdy zdarzy się tak, że urosną nam ósemki, to albo będzie można je zaplombować, albo usunąć u chirurga szczękowego. Gdy nasz dentysta prowadzący nie wykonuje takich zabiegów, na pewno skieruje nas do kogoś, kto dobrze się na tym zna. Skomplikowanie zabiegu usuwania ósemek zależy bowiem od tego, w jaki sposób są one urośnięte. Gdy jednak pacjent stosuje się do wszystkich zaleceń lekarza, to nawet z najtrudniejszego przypadku da się wyjść.