dzieci otwarcie mówią o tym, że boją się iść do dentysty, ponieważ boją się bólu. Warto im jednak wytłumaczyć, że w obecnych czasach stomatolog zawsze dba o to, by dzieci nie odczuwały bólu podczas wizyty i ewentualnego zabiegu. Maluchy nie zawsze wszystko rozumieją, dlatego warto być cierpliwym i wyjaśnić dziecku wszystko, o co pyta, w sposób dla niego przystępny. Prawdopodobnie to wystarczy, aby przekonać dziecko do odwiedzenia fotelu dentystycznego. Jeśli jednak opowiedzenie mu o wszystkim i rozwianie jego wątpliwości nie pomoże, warto rozważyć zaproponowanie mu pewnego rodzaju "nagrody", jeśli tylko pójdzie grzecznie do dentysty i cierpliwie zniesie tę trudną dla niego wizytę. Choć nie jest to może najlepsza ze wszystkich dostępnych metod, to działa ona najlepiej - i to nie tylko na dzieci. Możemy więc obiecać dziecku, że w zamian za jego odważną postawę w gabinecie, dostanie od nas wymarzoną zabawkę, lub też, że zabierzemy je w miejsce, o którym mówiło już od pewnego czasu. Może park rozrywki? Może basen? Z pewnością warto ten jeden raz pójść na ustępstwo, które jednak w dłuższej perspektywie może pomóc dziecku pokonać strach przed dentystą. Jeśli podczas wizyty odkryje ono, że istotnie, nie było się czego obawiać, to na następne wizyty będzie szło znacznie chętniej.
Wizyta u dentysty na pewno nie
Wizyta u dentysty na pewno nie będzie kojarzyć nam się bardzo miło. Jednak o zęby trzeba dbać, czy tego chcemy, czy też nie. Aczkolwiek, pomimo wszechogarniającego leku wiele osób doskonale zdaje sobie sprawę, że nowoczesne formy leczenia nie są tak bolesne i nie trzeba tak źle się nastawiać na swoją wizytę w gabinecie. W chwilach obecnych obsługa każdego gabinetu, czy też całościowej przychodni stara się zrobić wszystko, aby pacjent już na samym wstępie mógł się rozluźnić i dobrze poczuć. Uśmiech, miła atmosfera sprawiają, że człowiek nie napina się jak postronek na wietrze. Co oferuje nam dobry gabinet dentystyczny? Przede wszystkim kompleksową diagnostykę - niezależnie od tego, czy jest to gabinet dla dzieci, czy też dla osób dorosłych. Wstępne rozpoznanie i obejrzenie stanu uzębienia powoduje,że można zaproponować fachowe formy leczenia, dzięki czemu będzie można cieszyć się zdrowymi i silnymi zębami. Przy czym należy jednak uważać, jeżeli chodzi o najmłodszych pacjentów, którzy potrafią być bardzo wymagający. Dobry dentysta w pierwszej kolejności zaprasza małe dzieci na wizytę adaptacyjną, dzięki czemu mogą ona zapoznać się z pracą stomatologa i ewentualnymi narzędziami użytkowanymi podczas leczenia. Jak pokazują badania - takie wizyty adaptacyjne pomagają dzieciom się rozluźnić i chętniej przychodzą na kolejne wizyty do takiego miejsca. Pokonanie strachu przed człowiekiem, który z mini wiertarką wkręca się w nasze zęby nie jest łatwe. Ale jest na pewno możliwe do pokonania.
W poczekalni zazwyczaj znajduje się kącik
Zdrowe i piękne zęby dodają pewności siebie i mają znaczący wpływ na samoocenę. Warto dbać o zęby dzieci już od najmłodszych lat, aby zapobiec rozwojowi próchnicy i innych schorzeń.
Aby zapobiec próchnicy należy wystrzegać się oblizywania łyżeczki dziecka i smoczka. Dieta powinna być uboga w cukier, który bardzo szybko niszczy zęby.
Doświadczony stomatolog zazwyczaj zaleca wizytę adaptacyjną w przypadku kilkuletnich dzieci.
W czasie takiej wizyty dentysta opowiada maluchowi o swojej pracy i zapoznaje je z narzędziami, które używane są podczas leczenia i pielęgnacji zębów. Kolorowy fartuch stomatologa wzbudza zainteresowanie u małego pacjenta.
Po udanej wizycie dziecko zwykle otrzymuje drobny upominek w postaci naklejki lub kolorowej szczoteczki do zębów. Nagradzanie jest skuteczną zachętą dla dziecka.
Nowoczesny gabinet dentystyczny jest bardzo przyjemny i komfortowy. W poczekalni zazwyczaj znajduje się kącik dla dzieci, który znacząco pomaga obniżyć stres związany z wizytą.
Gdy zęby dziecka są krzywe warto udać się na wizytę do ortodonty. U małych dzieci często wystarczające jest zastosowanie aparatu ruchomego, który w krótkim czasie potrafi zlikwidować wadę zgryzu.
Taki aparat można zakładać jedynie na noc bądź po szkole. Jest to doskonała alternatywa dla aparatu stałego.
Kiedy u dziecka pojawią się stałe zęby warto przeprowadzić zabieg fluoryzacji, który sprawi że zęby będą odporniejsze na próchnicę i mocniejsze. Koszt takiego zabiegu to kwota zaledwie kilkudziesięciu złotych.
Dlatego ważne jest aby dentysta kojarzył
Czy wiesz, że o uzębienie dziecka należy dbać już od pierwszych dni? Jeszcze przed wyrżnięciem pierwszego mleczaka należy codziennie przemywać jamę ustną gazikiem nasączonym wodą. Kiedy dziecko będzie starsze należy korzystać ze szczoteczek do zębów z miękkim włosiem. Stopniowo włączamy pasty do zębów rekomendowane dla najmłodszych. W stosownym czasie należy też odwiedzić gabinet dentystyczny. Specjaliści zalecają aby wizyta odbyła się kiedy w buzi malucha pojawi się pierwszy ząb. Dlaczego tak wcześnie? Na wizycie stomatolog rozwieje wątpliwości rodziców oraz wytłumaczy im jak dbać o higienę jamy ustnej. Może się zdążyć, że podczas pierwszej wizyty dziecko nawet nie otworzy buzi do badania, Nie szkodzi. Najlepiej przyjąć założenie, że jest to wizyta adaptacyjna. Warto aby dziecko oswoiło się z gabinetem, pozbyło się strachu. Początek przygody z fotelem dentystycznym rzutuje na stosunek do leczenia zębów nie tylko w dzieciństwie, ale niejednokrotnie w dorosłym życiu! Gros osób bojących się wizyty u specjalisty to ludzie dorośli. Dlatego ważne jest aby dentysta kojarzył się maluchowi z sympatyczną atmosferą i spokojnym badaniem. Absolutnie nie powinno dopuszczać się do sytuacji, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe, a dziecko jeszcze nigdy nie było na przeglądzie uzębienia. Wybierając poradnię dentystyczną, warto szukać takiej, która cieszy się dobrą opinią wśród rodziców. Obecnie w wielu miejscowościach z powodzeniem funkcjonują placówki specjalizujące się w przyjmowaniu najmłodszych pacjentów.
Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby
Próchnica postępuje szybko i nieleczona prowadzi do powstania ubytków. Zaatakowane przez nią zęby nie tylko szpecą, ale, co gorsza, stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Gdy mnożące się w jamie ustnej drobnoustroje wraz z krwiobiegiem przedostaną się w głąb organizmu, mogą narazić na szwank zdrowie posiadacza chorych zębów.
Kto by pomyślał, że u podłoża wielu poważnych chorób leżą zepsute zęby? Okazuje się, że za zapalenie kłębuszków nerkowych, cukrzycę typu 2, jak i choroby serca odpowiedzialne być mogą chorobowo zmienione zęby. Gdy namnażające się w obrębie jamy ustnej patogeny dotrą do nerek, są w stanie wywołać kłębuszkowe zapalenie tego organu, gdy dostaną się do trzustki, potrafią zakłócić pracę komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny i zapoczątkować rozwój cukrzycy, atakując zaś serce, mogą je poważnie uszkodzić.
Próchnicę należy zatem leczyć i to im wcześniej, tym lepiej. Naprawdę, nie warto ociągać się z wizytą u stomatologa, bo odkładanie nie tylko podniesie koszty opieki dentystycznej, ale i wydłuży czas leczenia. Aby uniknąć czarnego scenariusza, czyli leczenia kanałowego dentysta zaprasza na wizyty kontrolne, które pozwolą na wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości i sprawią, że leczenie będzie szybkie i prawie bezbolesne.
W zapobieganiu próchnicy ważną rolę odgrywają też zabiegi higieniczne, które oferuje każdy gabinet dentystyczny. Stomatolog dokładnie i bezboleśnie oczyści zęby, co pomoże chronić szkliwo, usunie przebarwienia i zadba o zdrowie dziąseł.
Póki nic nas nie boli jest
Dbanie o siebie nie polega wyłącznie na kupowaniu i używaniu drogich perfum, lecz także na dbaniu o swoje zdrowie. Regularne wizyty u lekarza dotyczą także uzębienia. Póki nic nas nie boli jest dobrze i zapominamy jak ważne są zęby. Problemy zaczynają się, gdy musimy odwiedzić gabinet dentystyczny zmagając się z bólem. Bardzo często powoduje go nieleczona próchnica. Brak wczesnego leczenia może spowodować choroby miazgi, a te nawet zgorzel. Dentysta musi w takim przypadku otworzyć komorę zęba i zdezynfekować kanały podchlorynem sodu. Często jest to leczenie odbywające się na kilku wizytach. Stomatolog dopiero po stwierdzeniu, że w zębie nie ma nas martwiczych i wysięku może zdecydować o wypełnieniu ostatecznym kanałów. Materiał jest biozgodny i szczelny, dlatego dany ząb nie powinien już sprawiać dolegliwości bólowych. Trzeba pamiętać o tym, że jest to leczenie zachowawcze i alternatywne do usunięcia zęba. Czasami może się okazać, że zmiany były zbyt rozległe i nawet leczenie endodontyczne jest nieskuteczne.