Czy Rozpoznajesz Te 11 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć dentystę w Cieszynie? - O stomatologii

dobrydentysta.cieszyn.pl

W jaki sposób powstaje próchnica zębów

Próchnica zębów jest jedną z najczęstszych chorób atakujących zęby oraz najczęstszą przyczyną leczenia stomatologicznego. Próchnica zębów jest zakaźną chorobą bakteryjną, która powoduje tak zwaną demineralizację substanc

Czy Rozpoznajesz Te 11 Czynników, Które Nie Pozwolą Ci znaleźć dentystę w Cieszynie? - O stomatologii dobrydentysta.cieszyn.pl
ji nieorganicznych oraz protolizę substancji organicznych. Powodem powstawania próchnicy jest działanie kwasów wytwarzanych przez bakterie w płytce nazębnej w wyniku metabolizmu cukrów, zarówno zewnątrz, jak i wewnątrzustrojowych. Można wyróżnić cztery czynniki, inaczej przyczyny, powstawania próchnicy. Czynniki te muszą wystąpić jednocześnie i każdy z nich jest niezbędny, ale nie wystarczający aby powstała próchnica. Tymi czynnikami, które powodują chorobę zwaną próchnicą zębów, są kolejno bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Takie czynniki, jak czas, bakterie oraz cukry wydają się być oczywiste, jednak istotna jest także podatność zębów, która jest cechą indywidualną przez co zapadalność na próchnicę będzie się różnić u poszczególnych osób. Warto dbać o codzienną higienę zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa, żeby zmniejszyć ryzyko powstania próchnicy.


Czy jest różnica między dentystą a stomatologiem

Być może zastanawialiście się kiedyś, dlaczego istnieją gabinety stomatologiczne, ale zazwyczaj idziemy do lekarza dentysty. Czy jest jakaś różnica występująca między lekarzem stomatologiem, a lekarzem dentystą? Gdyby pominąć różnice w nazewnictwie, to żadnej innej różnicy tak naprawdę nie ma. Obecnie nazwy lekarz stomatolog oraz lekarz dentysta mogą być używane naprzemiennie. Istnienie dwóch nazw na ten sam zawód można wytłumaczyć tym, że zanim Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, to osobom po odpowiednich studiach przyznawano tytuł lekarza stomatologa, natomiast po przyłączeniu się do Unii Europejskiej zaczęto używać tytułu lekarza dentysty. Jedyna różnica więc pomiędzy lekarzem dentystą, a lekarzem stomatologiem to czas ukończenia studiów i otrzymania tytułu. Ciekawostką dotyczącą tych nazw jest to, że jedna z nich wywodzi się greki, inna zaś z łaciny. Słowo dentysta ma swoje źródło w łacinie, gdzie dens oznacza ząb, natomiast nazwa stomatolog pochodzi z greki, w której stoma to po prostu usta.


Wykonanie licówek w gabinecie stomatologicznym

Gabinety stomatologiczne oferują szeroki zakres usług z różnych specjalizacji stomatologicznych, a jedną z nich jest protetyka. Usługą, która wchodzi w zakres protetyki stomatologicznej jest wykonie tak zwanych licówek. Licówka stomatologiczna jest to po prostu specjalny rodzaj uzupełnienia protetycznego stanowiący cienką płytkę, która jest nakładana na przednie powierzchnie zębów. Głównym celem licówek są kwestie estetyczne. Płytki, którymi licuje się zewnętrzne powierzchnie zęba mogą być wykonane z porcelany, ceramiki lub kompozytu. Licówki porcelanowe idealnie nadają się na rozwiązanie problemów estetycznych, związanych z nierównymi lub lekko uszkodzonymi i przebarwionymi zębami. Licówki są przyklejane na stałe do zęba za pomocą specjalnych cementów kompozytowych. Wykonanie licówek służy głównie celom estetycznym i jest nieszkodliwym zabiegiem, ponieważ polega jedynie na przymocowaniu cienkiej płytki do przedniej powierzchni zęba. Można więc powiedzieć, że licówka porcelanowa tworzy nowy front zęba.


Uprawnienia lekarza dentysty

Bycie lekarzem z zawodu wymaga posiadania odpowiednich kwalifikacji, które gwarantują posiadanie prawa do wykonywania danego zawodu. Każdy lekarz musi ukończyć odpowiednie studia medyczne wraz z wybraną specjalizacją. To samo tyczy się stomatologów i dentystów, którzy muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza. Żeby zostać lekarzem dentystą trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym, jednak aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu niezbędne jest zdanie odpowiedniego egzaminu, którym jest Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Stomatologia jest na tyle szerokim działem medycyny, że w jej ramach można wybrać spośród aż dziewięciu specjalizacji, które na studiach odbywają się na zasadzie jednolitych modułów. Żeby poznać kwalifikacje danego lekarza dentysty najczęściej wystarczy odwiedzić stronę internetową danego gabinetu stomatologicznego, gdzie często są zamieszczone informacje o lekarzach wykonujących zabiegi stomatologiczne.



© 2019 http://o-stomatologii.alda.bialystok.pl/